سندرم زجر تنفسی حاد
آخرین ویرایش :1394/11/22
توضیحات کامل بیماری
بحث و گفتگو
تجربه بیماران

عنوان عکس

عنوان انگلیسی بیماری : (ARDS(Acute respiratory distress syndrome

دسته بندی ها : داخلی,

تعریف بیماری

سندرم زجر تنفسی حاد یک سندرم بالینی متشکل از تنگی نفس شدید با شروع سریع،کاهش سطح اکسیژن خون و تجمع مایع در ریه است که در نهایت منجر به نارسایی تنفسی می شود.ARDS در اثر آسیب منتشر ریوی به دلیل گروه زیادی از اختلالات زمینه ای داخلی و جراحی ایجاد می شود.آسیب ریوی ممکن است مستقیم ( عفونت ریه ، ورود محتویات معده به ریه (اسپیراسیون) ، غرق شدگی، کوفتگی ریه در اثر صدمات فیزیکی وارد شده) یا غیر مستفیم (عفونت سیستمیک ( وجود باکتری در خون)، اسیب سر ، تزریق خون مکرر، سوختگی، مصرف بیش از حد مواد مخدر و ... ) رخ می دهد.

علائم بیماری

علائم معمولان در عرض ۱۲ الی‌ ۳۶ ساعت بعد از بروز آسیب ظاهر میشود اما می‌تواند تا ۵ الی‌ ۷ روز بعد از آسیب نیز به تاخیر بیفتد. علائم شامل تنگی نفس ( زودرس‌ترین علامت) احساس کوتاه و سریع بودن تنفس و ناتوانی در گرفتن هوای کافی‌ است که این علائم غیر اختصاصی می باشند و می توانند مطرح کنندهٔ بیماری‌های دیگری باشند.

پیشگیری

درمان بیماری

اصول دارمان بر پایهٔ مراقبت بیمار در بخش آی‌سی‌یو و انجام تهویهٔ مکانیکی (تهویه با دستگاه) به همراه برخی‌ درمانهای دارویی می‌باشد. معمولان انتظار می رود که در عرض ۳ الی‌ ۴ هفته بعد از آسیب اولیه عملکرد ریه بهبود یابد. اما با این همه در برخی‌ بیماران نیاز به ادامه طولانی‌ مدت تهویه با دستگاه و یا اکسیژن کمکی‌ می‌باشد.

معمولا حداکثر عملکرد ریوی ظرف ۶ ماه برمی گردد.یک سال بعد از جدا کردن بیمار از دستگاه تهویه مکانیکی در یک سوم کسانی که زنده مانده اند عملکرد ریه طبیعی خواهد بود و در اکثر بیماران نیز اختلالات جزیی باقی‌ می ماند.

عوارض بیماری

متاسفانه طبقه بر آورد‌های انجام گرفته میزان مرگ‌ و میر ۲۶ الی‌ ۴۴ % می‌باشد که اکثر مرگ‌ و میر‌ها به علت مسائل غیر ریوی  نظیر عفونت سیستمیک می‌باشد. عوامل خطر ساز برای افزایش میزان مرگ و میر می‌تواند شامل سن بالا، نارسایی عضوی قبلی‌ نظیر نارسایی کبد و کلیه ، مصرف طولانی‌ مدت الکل و عفونت سیستمیک قبلی‌ باشد.

در کسانی‌ که زنده می‌مانند معمولا میزان بروز افسردگی و بار فشار روانی بعد از حادثه زیاد است.

مطالعه بیشتر

منابع

1) HARRISON’S INTERNAL MEDICINE (Disorders of respiratory system) 17th edition

2) Sagul A.S., Fargo M. Acute Respiratory Distress Syndrome: Diagnosis and Management. American Family Physician February 15, 2012. 85:352-8.

3) پایگاه اطلاع رسانی سلامت ایرانیان

4) تصویر از سایت Wisegeek

 

اعضای ویکی
نام کاربری :
کلمه عبور :
بازیابی کلمه عبور