بیماری هنوخ شوئین لاین (هنوخ)
آخرین ویرایش :1396/4/26
توضیحات کامل بیماری
بحث و گفتگو
تجربه بیماران

عنوان عکس

عنوان انگلیسی بیماری : henoch schonlein purpura

دسته بندی ها : کودکان,

تعریف بیماری

پورپورای هنوخ-شوئن لاین یک بیماری واسکولیتی ( التهاب عروق) در عروق کوچک و متوسط با تظاهرات پوستی،مفصلی، گوارشی و کلیوی است. علت بیماری ناشناخته است اما عوامل مختلفی مثل عوامل محیطی (برخی عفونت های باکتریایی ، برخی داروها و گزش حشرات) ، عوامل ژنتیکی و برخی عوامل ایمنولوژیک می توانند در بروز این بیماری نقش داشته باشند.

سن شایع بروز بیماری 2 تا 8 سالگی می باشد اما در سنین بالاتر (حتی در سنین بالای 20 سالگی) نیز میتواند بروز پیدا کند.

علائم بیماری

علائم این بیماری طیف وسیعی دارد اما با توجه با شیوع بروز مهمترین انها عبارتند از :

  1. علائم پوستی: ابتدا بصورت  ضایعات صورتی رنگ کوچک که با فشار دادن از بین می روند اما با پیشرفت بیماری به صورت ضایعات کوچک و قابل لمس قرمز-قهوه ای رنگ در می آیند که با فشار دادن از بین نمی روند (تصویر بالای صفحه ). این ضایعات غالباً در پاها بویژه برجستگی های خارجی مچ ها ، نشینمگاه و گاهی صورت و دست ها دیده می شوند.

  2. علائم مفصلی: به صورت تجمع مایع در مفاصل که بدون هیچ گونه عارضه ی پایداری در مفاصل زانو ، آرنج ها ، مچ دست و پا و انگشتان بروز پیدا می کند. این عارضه می تواند بعد از بهبودی در دوره ی بیماری مجدداً ظاهر شود.

  3. علائم گوارشی: شایعترین علامت این دسته، دردهای شکمی با دوره های متناوب بهبودی و درد در طول روز(کولیکی) است. اسهال با یا بدون خون ، استفراغ خونی و انواژیناسیون(در هم روی روده ای) از سایر تظاهرات گوارشی می باشند.

  4. ورم نواحی مختلف بدن مثل نواحی پایین تر از کمر، دور چشم ها ، لب ها، کیسه ی بیضه و پشت دست ها و پاها

  5. علائم عمومی مثل تب، پر فشاری خون و سردرد

  6. علائم نادرتر مثل تشنج، فلج ، درگیری قلب و چشم و پانکراس، خونریزی ریوی و خونریزی داخل عضلات

پیشگیری

روش پیشگیری خاصی برای این بیماری وجود ندارد. اما توصیه می شود از مصرف خودسرانه دارو بدون نظارت پزشک خودداری شود و در صورت بروز هر کدام از علائم هر چه سریعتر به پزشک مراجعه شود.

درمان بیماری

بیماری هنوخ-شوئن لاین در اغلب موارد خود به خود بهبود میابد و اساس درمان هم حمایتی می باشد. با این وجود در تمام موارد بیماری باید بیمار تحت نظر پزشک باشد و در برخی موارد بیماری بر اساس نوع و محل درگیری  بنا به صلاحدید پزشک معالج نیاز به داروی خوراکی و گاهاً تزریقی و یا در موارد نادر نیاز به مداخلات جراحی می باشد. 

عوارض بیماری

عوارض پایدار بیماری شامل پرفشاری خون پایدار ، نارسایی کلیه ، خونریزی مغزی ، خونریزی ریوی ، پیچ خوردگی بیضه یا ضمائم آن ،تشنج ، انواژیناسیون(در هم رفتگی روده ای ) ، پانکراتیت (التهاب پانکراس ) ، سوراخ شدن روده ، التهاب آپاندیس و ... می باشند که این عوارض شیوع بسیار اندکی دارند.

مطالعه بیشتر

  1. پیش آگهی این بیماری بویژه در کودکان با سنین پایین تر بسیار خوب می باشد.
  2. اغلب علائم بیماری در 4 هفته پس از شروع علائم رو به بهبودی می رود، هرچند گاهاً می تواند حتی تا 6 ماه نیز به طول بینجامد.
  3. در یک سوم موارد عود بیماری در عرض 6 هفته ممکن است رخ دهد.

منابع

  1. Nelson Essentials of Pediatrics, 7th Edition

اعضای ویکی
نام کاربری :
کلمه عبور :
بازیابی کلمه عبور