سندرم آنتی فسفولیپید
آخرین ویرایش :1395/1/22
توضیحات کامل بیماری
بحث و گفتگو
تجربه بیماران

عنوان عکس

عنوان انگلیسی بیماری : APS

دسته بندی ها : داخلی,

تعریف بیماری

سندرم آنتی فسفولیپید با ترومبوز های راجعه عروقی به عبارتی با لخته شدن های مکرر خون در وریدها و شریان های بدن ویا از دست دادن مکرر حاملگی تعریف می شود.و یک بیماری اتوایمون یا خود ایمنی است که تازه شناخته شده است. این بیماری که بیشتر در زنان جوان دیده میشود.

علائم بیماری

از مهمترین علائم این بیماری سقط های مکرر به خصوص پس از هفته دهم بارداری می باشد که در ضمن منجر به عقب ماندگی رشد داخل رحمی , نارسایی جفت , پره اکلامپسی از عوارض این بیماری در بارداری می باشد. از عوارض دیگر این بیماری می توان لخته های وریدی و شریانی را نام برد که لخته های وریدی در اندام های تحتانی و لخته های شریانی در مغز اثر گذار می باشد طوری که اگر لخته ای در مغز تشکیل بشود منجر به سکته مغزی , تشنج و دمانس  و سایر بیماریها منجر می شود.

از علائم دیگر این بیماری می توان آمبولی ریوی به عبارتی لخته در ورید های ریوی نیز نام برد که خود دارای موربیدیتی زیادی می باشد.

پیشگیری

از آنجایی که یک بیماری اتوایمیون میباشد روش پیشگیری ندارد.

درمان بیماری

درمان در این افراد بر حسب اینکه بیمار باردار هست یا نه و یا اینکه فرد سابقه لخته را داشته یا نه بر حسب افراد فرق می کند.اکثرا در این افراد ازهپارین و یا وارفارین جهت درمان استفاده می کنند .

در افرادی که خطر از دست دادن مکرر حاملگی را دارند از درمان ترکیبی  اسپرین با دوز پایین به همراه هپارین LMWH استفاده می شود.و در افراد سابقه سقط های مکرر با روش های درمانی می توان حاملگی را بدون گذارند و صاحب فرزند شدن این افراد با روش های درمانی امکان وجود دارد.

عوارض بیماری

از عوارض این بیماری می توان سقط های مکرر و لخته های شریانی و وریدی و آمبولی ریوی را نام برد از عوارض دیگر این بیماری زخم های ساق , گانگرن , نکروز جلدی , کاهش تعداد پلاکت و آنمی همولیتیک (خونریزی) را می توان نام برد.

مطالعه بیشتر

منابع

هاریسون 2012

مشارکت کنندگان
اعضای ویکی
نام کاربری :
کلمه عبور :
بازیابی کلمه عبور