کودک آزاری
آخرین ویرایش :1396/5/2
توضیحات کامل بیماری
بحث و گفتگو
تجربه بیماران

عنوان عکس

عنوان انگلیسی بیماری : Child Abuse

دسته بندی ها : پزشکی قانونی و مسمومیت ها,

تعریف بیماری

آسیب جسمی یا روحی ، سوء استفاده جنسی،یا درمان سهل انگارانه یک کودک توسط فرد مسئول آسایش کودک.بیش از یک میلیون مورد از کودک آزاری در سال در جهان با بیش از 1000 مرگ گزارش می شود.آسیب های جسمی ممکن است سیستم های درماتولوژی، CNS، تناسلی ادراری یا عضلانی اسکلتی را درگیر کند. ریسک فاکتورها را می توان با توجه به منشاء آنها به سه دسته تقسیم کرد :

مربوط به والدین : تنهایی اجتماعی ، اعتیاد ، بیماریهای سایکولوژیک،مهارت ها ی اندک مادرانه ، انتظار نادرست از سطح تکامل کودک.

مربوط به کودک: بیماری جسمی یا ناتوانی، بیماری روانی و خلق و خوی سخت

عوامل خطر موقعیتی: استرس های مالی و غیره ، خشونت های خانوادگی همزمان

سندرم کودک تکان داده شده(Shaken baby synd) : تغییر سطح هوشیاری ، خونریزی های داخل مغزی ، خونریزی های رتیال در یک نوزاد که مورد آزار قرار گرفته است. ممکن است بدون نشانه های خارجی باشد.

 

علائم بیماری

کبودی ها و سوختگی ها شایع ترین علائم کودک آزاری  جسمی هستند.خصوصا اگه در جاهای غیر معمول بدن باشند.( گوش،صورت،باسن،شم،ژنیتال)، در شکل ها مشخص( مثل گرد برای سوختگی سیگار) ، در قسمت های زیادی از بدن باشند یا در مراحل مختلف بهبود یافتن باشند.

شکستگی ها در کوکان کمتر از 3 سال و کودکان بزرگتر با ناتوانایی عقلی و جسمی شایع تر می باشد.(خصوصا دنده های خلفی،استرنوم،اسکاپولا،گوشه متافیز)

ممکن است علائم زخم های نافذ، ترومای دستگاه ژنیتال یا اسپرم در پرینه دیده شود.

- نکات مشوک در شرح حال وجود دارد. شرح حال توسط والدین با خود بیمار یا شواهد هم خوانی ندارد.

- تکامل کودک با مکانیسم آسیب هم خوانی ندارد ( مثلا در کودکی که راه نمی رود به ندرت کبودی ها و شکستگی ها دیده می شود)، تاخیر در رسیدگی به کودک ، داستان واقعه عوض شود،شرح حال کودک یا والدین ثابت نیست، سابقه آسیب ها در گذشته نیز وجود دارد. سابقه خشونت در خانواده یا سوءمصرف مواد وجود دارد.

 

آزمایشات شامل CBC,PT,PTT,INR,BT ، تست حاملگی ، STD ، کیت تجاوز، غربالگری توکسیکولوژی، CT اسکن سر و شکم در موارد مشکوک ضربه به سر وشکم باید انجام شود. بالا رفتن غیر عادی LFT باید شک به کودک آزاری را برانگیزد.

پیشگیری

آموزش نقش مؤثری در کاهش کودک آزاری دارد. بسیاری از آزارها حاصل ناآگاهی افراد آزارگر بویژه از پیامدهای کودک آزاری است. آموزش همگانی راهی مؤثر برای کاهش خشونت با کودکان است.  آنچه مسلم است، بیشترین وظیفه و مسؤلیت در این زمینه بر عهده دولت‌هاست زیرا این نوع کودک آزاری، مسأله‌ای اجتماعی است و ریشه در ساختارهای جامعه دارد. دولت‌ها می‌توانند با امکاناتی که در اختیار دارند با برنامه‌ریزی اجتماعی در سطح کلان با فقر زدایی و بهبود شرایط اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی جامعه در کاهش آن بکوشند. مشارکت همگانی راه دیگری برای کاهش این آزارهاست. پدیده‌های اجتماعی از جمله انواع کودک آزاری، دلایل متعددی دارند و در نتیجه برای کاهش آنها نیز راه‌های متنوعی وجود دارد. مشارکت سازمان‌های دولتی و غیر دولتی، مراکز علمی و پژوهشی، خانواده‌ها و خود کودکان عامل مهمی در کاهش انواع خشونت نسبت به کودکان است.

درمان بیماری

بررسی ها باید با شناسایی و درمان تمام مشکلات جدی شروع شود.

در مواردی که اندیکاسیون دارد با رضایت مراقب و کودک ، پروفیلاکسی برای بیماریهای منتقله از راه جنسی انجام شود.

تمام موارد مشکوک یا اثبات شده کودک آزاری را برای اطمینان از در امان بودن کودک به سرویس های اورژانس اجتماعی و پزشکی قانونی ارجاع دهید.

در مقابل تمام مراقبین کودک ، یک منش حرفه ای غیر قضاوتگر باید در پیش گرفت.

برای داشتن سند جهت بررسی های بیشتر و ارائه به مراجع قضایی باید از آسیب ها عکس گرفت

عوارض بیماری

ممکن است به دنبال کودک آزاری، هیجان زدگی شدید ، افسردگی ، عدم اطمینان ، عدم اعتماد نفس ، انزوا،طرد شدگی،پرخاشگری یا اقدام به خود کشی در آینده رخ دهد.  پیامدهای آسیب زای آنواع کودک آزاری به جنبه خاصی از رشد کودک، جسمی یا روانی، محدود نمی شود بلکه اثرات آن تا بزرگسالی ادامه می یابد و در بسیاری از موارد به چرخه کودک آزاری می انجامد و کودک قربانی آزار در کودکی، به آزارگر در بزرگسالی، تبدیل می شود.

مطالعه بیشتر

قانون از پزشکان می خواهد که در تمام موقعیت ها هر گونه مورد مشکوکی از کودک آزاری را به مراجع قضایی و پزشکی قانونی اطلاع دهند و جهت این اقدام به هیچ گونه دلیل و اثبات  نیاز نخواهد بود. سرویس های مددکاری اجتماعی باید قبل از ترخیص بیمار ، منزل خانواده و کوک را بررسی کنند و کودک می بایست جهت بررسی ها بالینی جراحات در بیمارستان بستری شود.

منابع

کتاب تخصصی پاتولوژی قانونی وینست جی.دیمایو ویراست دوّم

کتاب طب عمومی مورتاگ

اعضای ویکی
نام کاربری :
کلمه عبور :
بازیابی کلمه عبور