حالت خماری و نشئگی
آخرین ویرایش :1396/12/15
توضیحات کامل بیماری
بحث و گفتگو
تجربه بیماران

عنوان عکس

عنوان انگلیسی بیماری : trance - drunkenness

دسته بندی ها : اعصاب و روان (روانپزشکی),

تعریف بیماری

نشئگی از حالت عادی خارج شدن برای بشر همواره لذت بخش بوده است , مانند حالت مستی که انسان را از خود بی خود میکند . انسان همواره سعی داشته تا با مصرف موادی که او را از حالت عادی خارج می‌کنند از مشکلات زندگی فارغ شده و یا با ایجاد توهماتی از طریق مصرف مواد مخدر سیر و سلوکی در آسمان‌ها کند تا جایی که سرخ پوستان آمریکایی با مصرف نوعی مواد اعتیادآور به گفته خودشان با ارواح ارتباط برقرار کرده از این طریق به انجام عبادت می‌پرداختند.مواد مخدر همواره یکی از عوامل تاثیر گذار بر روی زندگی افراد بوده تا جایی که افراد آلوده و وابسته به این نوع مواد دست به انجام هر کاری از جمله آسیب رساندن به اعضای خانواده و… را در جهت تهیه و مصرف مواد مخدر انجام می‌دهند.تحلیل تاثیرات موادی همچون هروئین یا کوکائین بر مغز و نحوه عملکرد آنها ساده به نظر می‌رسد اما این موضوع در مورد داروها و قرص‌های روان‌گردان مانند LSD و Psilocybin که تاثیراتی به‌شدت مخرب بر روی سیستم عقلی و ادراکی فرد گذاشته و او را از حالت عادی خارج می‌سازد کمی دشوار است.

علائم بیماری

بالارفتن مقدار مواد افیونی و ضد درد (مثل اندرفین ها ، دینورفین ها و … ) جسم از یک حد معین ، ایجاد نشئگی می کند و به همین ترتیب پائین آمدن از یک حد معین آن هم ایجاد خماری می کند !! 
اگر یک شخص طبق عادتی که خودش بوجود آورده ، میزان حداقل مواد مخدر در بدن او مثلاَ 3 میلی گرم باشد ، با مصرف کردن 4 میلی گرم نشئگی او آغاز می شود ! 
پس بر حسب عادت او با 3 میلی گرم حالش عادی است .حال در نظر بگیریم شخصی را که مقدار مصرفش 100 میلی گرم است ، پس او با 100 میلی گرم حالت عادی دارد و هر چه از 100 میلی گرم پائین بیاید خماری و هر چه بالاتر برود نشئگی است. آیا به نظر شما کسی که 3 میلی گرم و یا کسی که 100 میلی گرم حداقل های عادت او هستند کدام یک بیشتر نشئه می شوند ؟ 
باید گفت با یک فرق اساسی هر دو از یک میزان نشئگی لذت می برند ! و آن فرق اساسی این است که کسی که با 100 میلی گرم خودش را عادت داده رنج بیهوده را برای خود فراهم نموده است . در حقیقت هم پول و هم سلامتی و وقت خود را بیشتر هدر داده است .

پیشگیری

علت اصلی پدیدار شدن این الگویی ذهنی که شخص را مجبور به مصرف مواد مخدر می‌کند مشخص نیست اما پرسش اصلی اینجاست که چرا و چه عواملی سبب شده تا افراد زندگی عادی و روزمره خود را رها کرده و صرفا به شخصی مصرف‌گرا و معتاد مبدل می‌شوند که گاهی این اعتیاد تا پایان عمر گریبان گیر آنان خواهد بود.اگر به تاریخ بشریت و تاثیر فرهنگ و مذهب روی انسان‌ها و جوامع شری نگاهی بیندازیم قطعا تاثیرات مثبت و سازنده این دو رکن اصلی را در زندگی انسان‌ها مشاهده خواهیم کرد.یکی از تاثیرات مخرب ذهنی و عقیدتی مواد مخدر بر روی فرد مبتلا به قید و بند کردن او از مذاهب، خانواده، جامعه و ارزش‌های دینی و مذهبی است. در این شرایط شخص مبتلا خود را از جهان و قوانین آن آزاد و رها می‎یابد و هیچ منعی در خود برای انجام کارهای غیراخلاقی نمی‎بیند.

درمان بیماری

؟؟؟

عوارض بیماری

عوارضش را باید از زبان آن پزشکی پرسید که باید هر روز در یک کشیک تک نفره اورژانس طاقت فرسا در یک شهر دورافتاده پرسید .

مطالعه بیشتر

منابع

مشارکت کنندگان
اعضای ویکی
نام کاربری :
کلمه عبور :
بازیابی کلمه عبور