زگیل تناسلی
آخرین ویرایش :1394/11/25
توضیحات کامل بیماری
بحث و گفتگو
تجربه بیماران

عنوان عکس

عنوان انگلیسی بیماری : Warts venereal

دسته بندی ها :

تعریف بیماری

زگیل های تناسلی یکی از شایع‌ترین انواع عفونت‌های مقاربتی می‌باشند که هم مردان و هم زنان را تحت تاثیر قرارداده و حداقل 50 درصد افرادیکه زندگی جنسی فعالی دارند، به بیماری زگیل تناسلی مبتلا می‌شوند. همانطور که نام بیماری نشان می‌دهد، زگیل تناسلی، ناحیه تناسلی را تحت تاثیر قرارداده و باعث ایجاد زگیل هایی رنگ گوشت و یا شبیه گل کلم در ناحیه تناسلی و مقعد می‌شوند. دربیشتر موارد این زگیل‌ها آنقدر کوچک بوده که دیده نمی‌شوند. زگیل های تناسلی در نتیجه آلوده شدن با ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) بوجود می ایند. بعضی از انواع ویروس پاپیلومای انسانی باعث بوجود آمدن زگیل های تناسلی می‌شوند، درحالیکه بقیه انواع بقیه انواع ویروس پاپیلومای انسانی باعث ابتلا به سرطان می‌شوند.

زگیل‌های تناسلی می‌توانند روی سطح خارجی فرج (ولو) و یا دیواره‌های داخلی واژن (مهبل) و نیز ناحیه بین مقعد و واژن و روی سطح دهانه رحم (سرویکس) رشد کنند. در آقایان، آن‌ها ممکن است که در نوک آلت تناسلی و یا در طول بدنه آن و یا روی سطح اسکروتوم و نیز مقعد رشد کنند. این زگیل‌ها همچنین در دهان و گلوی افرادی که رابطه غیر معمول جنسی دهانی با فرد آلوده داشته‌اند، یافت شده‌اند.

علائم بیماری

 • نشانه‌های بیماری:

  تورم کوچک خاکستری رنگ در ناحیه تناسلی
  تعداد فراوانی زگیل در کنار هم که حالت گل کلمی پیدا کرده‌اند
  خارش و یا احساس ناراحتی در ناحیه تناسلی
  خونریزی با نزدیکی جنسی

اغلب زگیل های تناسلی آنقدر کوچک هستند که نمی‌شود آنها را با چشم غیر مسلح دید، اما بعضی اوقات این زگیل ها تکثیر شده و در دسته های کوچک خود را نشان می‌دهند.

پیشگیری

بهترین راه برای پیشگیری از این بیماری پرهیز از رابطه جنسی پرخطر و محدود کردن رابطه جنسی با یک فرد غیر مبتلا است. استفاده از کاندوم هم یکی از دیگر از راههای پیشگیری است، هرچند که این گزینه از آنجا که کاندوم همه آلت جنسی و نواحی اطراف آن را نمی‌پوشاند، خطر ابتلا را بصورت 100 کاهش نمی‌دهد. همچنین یک واکسن بنام گارداسیل (Gardasil) در برابر گونه های خاصی از ویروس پاپیلومای انسانی که باعث ابتلا به زگیل تناسلی می‌شود، وجود دارد که می‌شود در زنان 9 تا 26 ساله و مردان 11 تا 21 ساله استفاده شود. نوع دیگری واکسن بنام سراویکس (Cervarix) در برابر ابتلا به سرطان دهانه رحم محافظت کرده اما تاثیری برروی زگیل تناسلی ندارد، این واکسن برای زنان بین 10 تا 25 سال قابل استفاده است.

آیا استفاده از واکسن، خطر ابتلا به زگیل تناسلی را از بین می‌برد؟

واکسن در جلوگیری از ابتلا به زگیل تناسلی موقعی موثر است که شرایط زیر فراهم باشد:

- عامل ایجاد بیماری یکی از انواع 6، 11، 16، یا 18 باشد. حدود صد نوع ویروس HPV می‌توانند سبب ایجاد زگیل تناسلی شوند. واکسن می‌تواند فقط از چهار نوع فوق پیشگیری کند.

- واکسیناسیون در سن مناسب صورت بگیرد. بهترین موعد تاثیر واکسن زیر بیست و شش سالگی است.

- دوره تزریق واکسن (سه دوز) کامل شده باشد.

درمان بیماری

درمان زگیل تناسلی:

اگر زگیل تناسلی باعث ناراحتی  نشده باشد، ممکن است که احتیاج به هیچ نوع درمانی نداشته باشد. اما اگر نشانه‌هایی مثل سوزش و خارش و یا درد ظاهر شوند و یا شکل ظاهری دستگاه تناسلی برای فرد ایجاد مشکلات روحی کرده باشد، پزشک آنرا با استفاده از دارو‌ها ویا جراحی برطرف می‌کند.
گرچه این زگیل‌ها اکثرا تمایل به عود مجدد پس از درمان دارند.

دارو‌یی:

آلدارا Aldara: این کرم پوستی توانائی سیستم ایمنی بدن را برای جنگ با ویروس زگیل تناسلی افزایش چشمگیری می‌دهد. در زمانی که از این کرم استفاده می شود باید از رابطه جنسی پرهیز کرد.

Podophyllin و Podofilox: پدوفیلین یک رزین با پایه گیاهی است که بافت زگیل تناسلی را منهدم می‌کند. البته فقط بایستی که پزشک این محلول را به کار ببرد. 

 بعلاوه مصرف این فرآورده حین بارداری توصیه نمی‌شود.

جراحی:

ممکن است که برای برداشت زگیل‌های بزرگ و یا مقاوم به درمان طبی ویا حین دوران بارداری استفاده شود.

فریز با نیتروژن مایع (کرایوتراپی): یکی از بهترین روشهای درمانی زگیل تناسلی است.
الکترو کوتریزاسیون: روش دیگری در درمان زگیل تناسلی است که اشکال آن دردناک بودن آن است.
لیزر: در موارد صعب العلاج بیماری ویا زگیل‌های وسیع تناسلی استفاده می‌شود.

عوارض بیماری

 • سرطان دهانه ی رحم با ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) مرتبط می‌باشد. بعضی از انواع ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) با سرطان واژن، مقعد و آلت تناسلی مردان مرتبط است. هرچند ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) همیشه باعث ابتلا به سرطان نمی‌شود، اما افراد مبتلا در خطر بیشتری نسبت به سایر افراد هستند و می‌بایست بطور منظم برای آزمایش پاپ اسمیرمراجعه نمایند.
 • زگیل های تناسلی ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی در دوران بارداری شوند. زگیل های بزرگ شده می‌توانند ادرار کردن را مشکل کند. در موارد نادر نوزادی که مادرش مبتلا به این بیماری است، در دهان خود زگیل می‌زند و برای برداشتن زگیل و باز کردن راه تنفس وی تحت جراحی قرار بگیرد.

مطالعه بیشتر

تست‌های تشخیصی

چون اغلب اوقات مشکل است که زگیل‌های تناسلی را تشخیص داد، پزشک شما ممکن است که از محلول اسید استیک رقیق که روی آن ناحیه مالیده می‌شود و رنگ زگیل را سفید می‌کند، استفاده کند.

تست پاپ اسمیر (تست سرطان دهانه رحم): انجام مرتب این تست برای تمامی خانم‌ها بخصوص خانمهایی که سابقه زگیل تناسلی دارند، اکیدا پیشنهاد می‌شود.

تست HPV: چون تنها انواع خاصی از ویروس زگیل تناسلی می‌توانند سرطان دهانه رحم ایجاد کنند، آزمایشی از سلول‌های دهانه رحم که حین پاپ اسمیر برداشته شده‌اند می‌تواند برای تشخیص استفاده شود.  این تست اغلب برای خانم‌های ۳۰ سال به بالا استفاده می‌شود. چون در خانم‌های جوان‌تر سیستم ایمنی بدن آن‌ها قادر به کشتن ویروس حتی نوع سرطانزای آن بدون درمان می‌باشد.

منابع

www.jamejamsara.ir

webmd/mayoclinic/nhs

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

اعضای ویکی
نام کاربری :
کلمه عبور :
بازیابی کلمه عبور