کاربران ویکی
نام کاربری :
کلمه عبور :
بازیابی کلمه عبور
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی البرز: گسترش محتوای معتبر سلامت در وب فارسی ضروری است

1395/4/27

برای گسترش محتوای سلامت در فضای وب فارسی، دانشگاه علوم پزشکی البرز و «سلامت ویکی» تفاهمنامه همکاری امضا کردند.

دکتر محمد جواد غروی، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی البرز با اعلام این خبر افزود: گسترش محتوای معتبر سلامت در فضای وب فارسی از نیازهای ضروری در وضعیت فعلی جامعه است و این موضوع باید از طرف سازمانهای متولی سلامت به ویژه دانشگاههای علوم پزشکی مورد توجه قرار گیرد.

وی تصریح کرد: گسترش اینترنت و استفاده روز افزون مردم از ابزارهایی مثل رایانه و گوشی های هوشمند باعث تغییر عادت های مردم شده و مراجعه به موتورهای جستجو برای اطلاع از وضعیت سلامت و بیماری ها به رویه ای عمومی در بین مردم جهان تبدیل شده است. به نحوی که بر اساس آمارهای ارائه شده توسط سایت گوگل، از هر 20 جستجو در این پایگاه، یک مورد مربوط به مشکلات سلامت و بیماری هاست. دکتر غروی با اشاره به تمایل زیاد جستجو در مردم اظهار داشت: باید محتواهای مناسب و قابل اطمینان تولید شود تا پاسخ های معتبر برای سوالات جستجو کنندگان وجود داشته باشد. وی تلاشها در این خصوص را کافی ندانست و خواستار حضور عموم متخصصان پزشکی و سلامت در تولید محتواهای متناسب در فضای وب فارسی شد.

دکتر سمیرا ساعی راد مدیر اطلاع رسانی پزشکی و شبکه پژوهش دانشگاه علوم پزشکی البرز نیز در خصوص امضای این تفاهمنامه اعلام داشت: «سلامت ویکی» تلاشی از طرف جمعی از متخصصان پزشکی و فناوری اطلاعات برای تولید محتوای سلامت به روش نویسندگی مشارکتی است که با کمک به گسترش آن هم می توان به شکل گیری یک کار جمعی توسط متخصصان پزشکی و سلامت کمک کرد و هم کیفیت اطلاعات مربوط به سلامت را در اینترنت افزایش داد.

دکتر بابک عظیم زاده مدیر سلامت مرکز سلامت الکترونیک کلینیک پارس تبریز که آغازگر این حرکت بوده نیز ضمن ابراز خرسندی از آغاز همکاری دانشگاه علوم پزشکی البرز با پروژه «سلامت ویکی» اظهار امیدواری کرد از این طریق گامهای ارزشمندی در ارتقاء سلامت جامعه برداشته شود.

لازم به یاد آوری است که «سلامت ویکی» مهرماه سال 94 رونمایی شده و تاکنون اطلاعات مربوط به حدود 90 بیماری توسط پزشکان و دانشجویان پزشکی در آن درج شده است. پیش از این نیز دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز تفاهمنامه مشابهی در این ارتباط امضا نموده و گروه پزشکی اجتماعی این دانشگاه همکاری موثری در ارتقای این سایت داشته است

«سلامت ویکی» در دامنه اینترنتی salamatwiki.ir قابل دسترسی است.