کاربران ویکی
نام کاربری :
کلمه عبور :
بازیابی کلمه عبور
خلاصه اجرایی

ویکی ها صفحاتی هستند که برای ساختن آنها عده زیادی مشارکت می کنند و محتواهایی ایجاد می کنند که پیوسته در حال اصلاح و ارتقا است. به عنوان مثال ویکیپدیا که هم اکنون موفق ترین ویکی دنیا و یکی از موفق ترین سایت های دنیاست با همین شیوه به کار خود ادامه می دهد.

ابتدا از طریق یک نرم افزار، یک فضا و ساختار ایجاد می شود. سپس به کاربران مجوز داده می شود که با حضور در این فضاها نسبت به تکمیل آنها و درج مطلب در آنها و یا اصلاح موارد قبلی اقدام کنند. هر قدر زمان می گذرد و تعداد بیشتری در تولید محتوا شریک می شوند، بر غنای مطالب افزوده می شود.

به عنوان مثال در این طرح، پس از راه اندازی نرم افزار، به پزشکان و دانشجویان پزشکی سال 5 به بالا مجوز ورود به سیستم داده می شود. اولین دانشجو وارد سیستم می شود و محتوایی با اسم دیابت ایجاد می کند. سپس مواردی در ارتباط با علایم دیابت درج می کند و صفحه را ذخیره می کند. دانشجوی بعدی می تواند وارد همین صفحه شود و بر بخش علایم بیماری مواردی را اضافه کند و موارد قبلی را نیز اصلاح کند. یا مطلب دیگری به عنوان درمان دیابت در ادامه ثبت کند. بدین صورت پزشکان و دانشجویان وارد می شوند و به صورت مشارکتی بر محتوای صفحات می افزایند. هدف عمده این پروژه، ایجاد یک مرجع معتبر مشارکتی تحت وب برای جستجوهای اینترنتی در خصوص وضعیت سلامت و بویژه بیماری هاست.

با توجه به اینکه درج مطلب در ویکی ها قوانین خاصی دارد و این قوانین خاص در ارتباط با موضوعات سلامت اهمیت بیشتری نیز می یابند، گروهی از اعضای ویکی نیز وظیفه بررسی انطباق فعالیت ها با قوانین ویکی را بر عهده خواهند داشت.

فایل پی دی اف معرفی (پرزنتیشن)